Голема излезност и неизвесност до последен момент | Македонија | DW | 12.12.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Голема излезност и неизвесност до последен момент

Предвремените парламентарни избори го донесоа веројатно најтесниот изборен исход во историјата на независна Македонија

Екстремно тесна трка за победник на предвремените парламентарни избори на 11. декември во Македонија. Победа славеа и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. ДУИ повторно победи во албанскиот блок, во кој меѓутоа влез во парламентот обезбедуваат уште три партии. Изборите минаа во мирна атмосфера но повторно беа регистрирани бројни нерегуларности

DW.COM

Реклама