Голема воена операција против Талибанците | Вести | DW | 27.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Голема воена операција против Талибанците

*

Во заедничката операција на трупите на анти-терористичката коалиција предводена од САД и на авганистанската армија биле убиени повеќе од 70 Талибанци. Борбите се одвивале во провинциите Хелманд и Кандахар . Особено жестоки судири имало во областа Муса Кала која е под контрола на Талибанците од февруари годинава. Во меѓувреме претставник на меѓународните заштитни трупи ИСАФ соопшти дека во борбите и во еден напад во јужен Авганистан загинале двајца војници на ИСАФ а уште двајца биле повредени.