Голема антиталибанска акција во јужен Авганистан | Вести | DW | 18.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Голема антиталибанска акција во јужен Авганистан

*

Околу сто Талибанци загинале или се ранети во операциите кои на југот на Авганистан ги извеле авганистанските трупи и канадските војници од НАТО, јавуваат агенциите. Полицискиот претставник Сајед Ага Сакеб додаде дека во операциите настрадал еден авганистански војник, но нема цивилни жртви. Портпаролот на ИСАФ, ја потврди операцијата, но додаде дека за сега не можат да го утврдат билансот на жртвите.