Гласање во прекуокенските територии на Франција | Вести | DW | 21.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Гласање во прекуокенските територии на Франција

Еден ден пред гласањето во Франција, , можност да гласаат на претседателските избори имаат граѓаните во прекуморските подрачја кои и припаѓаат на ова земја. Гласањето со мало задоцнување започна во архипелагот Сент Пјер е Микелон кој се наоѓа во близина на Канада а избирачки места ќе бидат отворени и во Француска Гајана во Јужна Америка па се до Нова Каледонија во Пацификот.

44, 5 милиони граѓани на Франција со право на глас треба да изберат наследник на Жак Ширак .