Гласањето за Косово одложено за шест месеци | Вести | DW | 08.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Гласањето за Косово одложено за шест месеци

*

Лидерите на Г8 на самитот во Хајлигендам постигнале согласност за одложување на гласањето на резолуцијата за идниот статус на Косово во советот за безбедност. Францускиот претседател Николас Саркози изјави дека на учесниците на самитот им предложил дополнителни шест месеци за разгледување на прашањето. Саркози побара од рускиот претседател Владимир Путин да ја признае неминовната иднина на покраината. Српскиот премиер Воислав Коштуница воочи утрешните разговори со рускиот претседател Владимир Путин во Санкт Петерсбург, изјави дека е време да се покренат нови идеи за нови преговори за разумно решение за статусот на Косово. Коштуница смета дека разговорите со Путин во рамки на економската конференција која денеска започнува во овој град се од огромно значење за Србија.