Гејтс бара трпение од Анкара | Вести | DW | 03.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Гејтс бара трпение од Анкара

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс ја предупреди Турција да не презема воена интервенција во северниот дел на Ирак. Гејтс, за време на престојот во Сингапур изјави дека ја разбира загриженоста од активностите на курдските бунтовници, но изрази надеж дека Анкара нема воено да интервенира. Турција во последните недели го засили военото присуство на границата со Ирак.