Германски топ десет | Панорама | DW | 20.09.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Германски топ десет

Дојче веле ви ги претставува десетте најслушани нумери во германскиот етер за оваа недела:

default

Katy Perry влегува како новитет на Германскиот топ десет

1. We No Speak Americano - Yolanda Be Cool & DCup

Австралискиот проект Yolanda Be Cool и Dcup и натаму неприкосновени на Германскиот топ 10.

Rihanna Performance bei Good Morning America

Rihanna

2. Love The Way You Lie - Eminem ft. Rihanna

Нивната соработка предизвика воодушевување кај публиката, а наклонети им беа и музичките критичари.

3. Wonderful Life - Hurts

4. Dynamite - Taio Cruz

5. Club Can't Handle Me - Flo Rida ft. David Guetta

6. Teenage Dream - Katy Perry (новитет)

Девојката од Санта Барбара продолжува во офанзива на музичкиот пазар; овојпат исфрли поп песна со ретро звук како продолжение на летниот хит "California Girls" од нејзиниот последен студиски албум.

CD Cover Sänger Israel Iz Kamakawiwo'Ole

Омот на CD од Исраел Камакавиволе

7. Nein, Mann! - Laserkraft 3D

8. Glow – MadCon

9. This Time for Africa - Shakira

10. Over the Rainbow - Israel Kamakawiwo'ole (новитет)

Овој американски уметник роден на Хаваите, во историјата влезе како еден од најуспешните хавајски музичари. За него во јавноста се чу откако го објави албумот "Facing Future" кој во 2005 беше забележан како најпродаван музички албум на Хаваите. На него се наоѓаат уникатни преработки на песни како "Over the Rainbow" и "What a Wonderful World".

Автор: Media Control GfK / Далибор Стајиќ

Редактор: Трајче Тосев