Германски топ десет | Панорама | DW | 09.11.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Германски топ десет

Најпродаваните хитови во Германија неделава!

Robbie Williams останува на врвот на Германскиот топ десет

Robbie Williams останува на врвот на Германскиот топ десет

1. Robbie Williams "Bodies"

2. Gossip "Havy Gross"

3. David Guetta feat. Akon "Sexy Chick"

4. Queensberry "Hello (TurnYour Radio On)" Германска група Quennsberry не е долго во музичката бранша. Бендот беше составен во 2008 година од четири девојки на возраст од 17 до 21 година, кои учествуваа на едно кастинг-шоу. Кратко потоа, го објавија албумот насловен „Volume I“. Со поп-песните албумот постигна успех и се пласираше на шестото место на германската топ листа на албуми. Сега четирите девојки се обидуваат да го освојат врвот со поп-балада од 1992 година. Тие ја преработија песната „Hello Turn Your Radio On“ на британскиот музички проект Shakespeare´s Sisters и се прилично успешни.

5. Lady Gaga "Paparazzi"

6. Bon Jovi "We Weren´t Born To Follow" Синглот на Bon Jovi од последниот албум The Circle неделава бележи голем скок - од 18 на шестото место.

Jon Bon Jovi

Jon Bon Jovi

7. Marit Larsen "If A Song Could Get Me You"

8. Xavier Naidoo "Alles kann besser werden"

9. Silbermond "Krieger des Lichtes"

10. Jürgen Drews "Ich bau dir ein Schloss" 65-годишниот германски пејач на шлагери, Јирген Древс, како млад свирел во различни бендови. Потоа, ги прекина студиите по медицина за љубов на музиката. Соло кариерата ја почна во 1973 година. Со првите три синглови, тогаш ја освои средината на германската топ листа. Во 1976 година имаше и еден хит. Насловот „Ein Bett in Kornfeld“ 24 месеци го зазеде местото број еден на Хитпарадата. Во наредните години не му успеа да го повтори успехот, но континуирано беше застапен на Хитпарадата. Во последно време Хитпарадата станува попопуларна кај младите во Германија, па затоа чичко Јирген, како што го нарекуваат, стави една од неговите стари песни на интернет, за симнување. Тоа му донесе голем успех и неговата стара песна „Ich bau dir ein Schloss“ се најде на десетто место на германската топ листа.

Автор:АТ/ЕМФ/дв

Поврзана содржина

Реклама