Германски топ десет | Панорама | DW | 17.08.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Германски топ десет

Ова е распоредот на десетте најпродавани синглови во Германија за оваа недела!

default

Nelly Furtado се враќа на 15 септември со албум на шпански

1. Emiliana Torrini - Jungle Drum

На првото место оваа недела повторно без промени, Jungle Drum останува најбараниот сингл за изминатата недела.

2. Nelly Furtado - Manos Al Aire

По претходниот албум Loose, кој претставуваше излет на Nelly Furtado во R&B водите, португалско-канадската пејачка годинава се враќа на сцената со првиот албум на шпански во нејзината кариера. Mi Plan е неговиот наслов и го чека 15 септември, денот кога официјално треба да се најде во музичките продавници.

3. Cassandra Steen ft. Adel Tawil - Stadt

Combo DJ David Guetta und Kelly Rowland

Kelly Rowland излегува од сенката на Destiny's Child

4. David Guetta ft. Kelly Rowland - When Love Takes Over

Во соработката со David Guetta, Kelly Rowland покажува дека излегла од сенката на нејзината многу попопуларна колешка од Destiny's Child и братучетка Beyonce, пишуваат критичарите за синглот кој стана химна ова лето. Во

5. The Black Eyed Peas - I Gotta Feeling

6. Cascada - Evacuate The Dancefloor

Evacuate The Dancefloor , е насловниот сингл од истоимениот, трет по ред студиски албум на германскиот состав Cascada, кој во Велика Британија дебитира на самата шампионска позиција. Во Германија неделава се спушта на шестото место.

7. The Gossip - Heavy Cross

8. Beyonce - Sweet Dreams

I am... Sasha Fierce е новиот, трет соло албум на американската R&B дива Beyonce, кој веќе стана двојно платиниумски, односно веќе е продаден во два милиони примероци.

Der Hamburger Sänger Jan Delay

Јан Делеј има нов албум Wir Kinder vom Bahnhof Soul

9. Frauenarzt ft. Manny Marc - Das Geht Ab

10. Jan Delay - Oh Jonny

Јан Филипс Ајсфелд е неговото вистинско име, во Германија попознат како Јан Дилеј. Кариерата ја почнал со бендот Beginners, а првиот соло-албум го издава во 2001 година. Оваа 2009 го издава петтото студиско остварување под наслов Wir Kinder vom Bahnhof Soul.

Реклама