Германски топ десет | Панорама | DW | 10.08.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Германски топ десет

Распоредот на најпродаваните десет синглови за оваа недела изгледа вака:

default

Пејачот од Хамбург кој неделава го држи шестото место во Германија, Јан Делеј

1. Emiliana Torrini - Jungle Drum

Шампионската позиција и понатаму во сопственост на Емилијана Торини. Малку е познато дека токму оваа пејачка, композитор и продуцент стои зад големиот хит на Кајли Миног Slow од 2003 година, но ова лето дефинитивно може целиот успех да си го препише себеси и на синглот Jungle Drum.

2. Cassandra Steen ft. Adel Tawil - Stadt

3. David Guetta ft. Kelly Rowland - When Love Takes Over

Со оглед на популарноста што ја постигна синглот, мала е веројатноста дека Давид Гета и Кели Роуланд наскоро ќе ги видиме на некоја од подолните позиции на Германскиот топ десет. И неделава убедливо ја држат солидната трета позиција.

4. The Black Eyed Peas - I Gotta Feeling

5. Cascada - Evacuate The Dancefloor

Cascada European Border Breakers Awards 2008

Составот Cascada е формиран во Бон во 2002 година

Интересно е тоа што пејачката Натали Хорлер и продуцентите Јан Пајфер и Мануел Ројтер го формирале составот Cascada во 2002 година токму во Бон, каде се наоѓаат и нашите студија. Инаку „каскада“ на шпански значи водопад, но бендот немал некоја посебна причина за изборот на ова име.

6. Jan Delay - Evacuate The Dancefloor

Темата можеби ви е позната од новата реклама за Сони Ериксон, Oh Jonny на германскиот пејач, композитор и продуцент Јан Делеј, чија музика е најмногу заснована на хип-хоп, реге, даб и фанк звуци.

7. The Gossip - Heavy Cross

Пејачката на Gossip, Бет Дито, вели дека во песната се зборува за значењето на пријателите во животот - Heavy Cross од албумот Music For Men неделава бележи искачување на германскиот топ десет и стигнува до седмата позиција.

8. Pitbull - I Know You Want Me

9. Lady Gaga - Poker Face

10. Linkin Park - New Divide

Преземен од саундтракот за новото продолжение на филмот „Трансформерс“, синглот New Divide на Linkin Park и оваа недела успева да се задржи меѓу најпродаваните десет во Германија.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама