Германски топ десет | Панорама | DW | 27.06.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Германски топ десет

Распоредот на десетте најпродавани синглови во Германија неделава изгледа вака:

default

Цели триесет позиции нагоре за Lady Gaga

1. Party Rock Anthem - LMFAO

LMFAO и натаму остануваат на првото место на германската сингловска листа. По огромниот успех што по постигнаа со синглот Party Rock Anthem, дуото почнува да добива многу понуди за соработка. Еден од нив е и раперот Kanye West. Redfoo, еден од членовите на составот, истакна дека тие веќе се сретнале за да разговараат за новиот проект.

2. Mr. Saxobeat - Alexandra Stan

Mr. Saxobeat се смета за еден од големите летни хитови во Германија, а доказ за тоа е и високиот пласман на Романката Alexandra Stan на германскиот топ десет. Таа доаѓа од Романија, а освен успехот во Германија и Велика Британија, таа се пробива и на рускиот пазар. Специјално за таа замена, таа сними и руска верзија на нејзиниот хит.

3. Give me Everything - Pitbull feat. Ne-Yo, Afrojack & Nayer

Минатиот петок излезе во продажба новиот албум на раперот, насловен Planet Pit. Станува збор за мешавина од поп, рага и рап, а заедничката нишка е тоа што на поголемиот дел од песните може добро да се танцува. Pitbull сепак откри дека еден од неговите фаворити и баладата со Kelly Rowland.

Flash-Galerie Jennifer Lopez

Ѕвездата La Lopez наскоро ќе блесне на Булеварот на славните во Холивуд

4. On the Floor - Jennifer Lopez feat. Pitbull

Jennifer Lopez има уште една причина за славење - таа доби своја ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд. Сепак, официјалното „предавање“ на ѕвездата, со сите придружни церемонии, ќе се случи следната година.

5. Price Tag - Jessie J feat. B.o.B

Јеssie J минатата недела си ја скрши ногата при незгода за време на пробата за настапот на фестивалот Glastonbury. Но, тоа не ја спречи сепак да се појави на сцена. Иако мини-концертот го помина седејќи на голем, црвен трон, британската пејачка беше добро расположена и не ги разочара бројните фанови.

6. Sweat - Snoop Dogg vs. David Guetta

Францускиот диџеј David Guetta се подготвува за нова офанзива - наскоро треба да излезе неговиот нов албум Nothing But The Beat. Освен со Snoop Dogg, на новата плоча тој соработува со Akon, Jennifer Hudson, Sia, Timbaland и неговиот омилен пејач Usher. Сепак, една желба му останува неисполнета. David Guetta би сакал да соработува со Lady Gaga.

7. The Edge of Glory - Lady Gaga

Lady Gaga неделава бележи скок од цели триесет позиции со синглот The Edge Of Glory, преземен од нејзиниот нов албум Born This Way. Таа минатата недела претојуваше во Токио, каде одржа добротворен концерт за жртвите од катастрофалниот земјотрес и цунамито. Lady Gaga од настапот не зеде ниту цент - напротив, таа дури самата си го платила патот и сместувањето во јапонскиот главен град.

8. A Night Like This - Caro Emerald

Холанѓанката Caro Emerald се` уште добро се држи на Германскиот топ десет. Неделава дури бележи искачување од една позиција и се пласира на осмото место.

Flash-Galerie Sängerin Adele

Adele ја предводи интернет-продажбата на албуми во Велика Британија

9. Set Fire to the Rain - Adele

Зад нас е првата половина од 2010 година, а во татковината на Adele, Велика Британија, веќе е надминат рекордот во продадени албуми преку интернет - досега над десет милиони. Албумот 21 на Adele се смета за главен носител на продажбите, а потоа следуваат студиските остварувања на Bruno Mars, Lady Gaga и Jessie J.

10. The Lazy Song - Bruno Mars

Bruno Mars e еден од дебитантите на годината, а покрај многубројните обожаватели ширум светот, тој на своја страна ја има и Janet Jackson. Taа во интервју истакна дека Bruno Mars, заедно со Lady Gaga и Adele спаѓа меѓу музичарите кои најмногу ги слуша во моментот.

Автор: Media Control GfK/Tрајче Тосев

Редактор: Александра Трајковска