Германски реакции на Самитот на ЕУ | Теми на денот | DW | 24.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Германски реакции на Самитот на ЕУ

Владејачката коалиција во Германија , го оцени компромисот постигнат на Самитот на ЕУ во Брисел како успех на канцеларката Меркел. Сепак има и критички тонови кои доаѓаат пред се од опозицијата.

default

Сега имаме поедноставен договор , кој е многу комплициран . Овој став на премиерот на Луксембург Жан Клод Јункер по исцрпувачкиот Самит на ЕУ на кој беше постигнат компромис околу идната реформа на ЕУ, го делат и голем број политички набљудувачи во Берлин.

Политичарите пак од редовите на Христијанско Демократската Унија , владејачката партија на чие чело е канцеларката Меркел , пак го подржуваат нејзиниот став според кој најважно е дека е ЕУ повеќе не е блокирана иако беа направени многу отстапки во договорањето на идниот основен договор за Унијата , кој треба да го замени пропаднатиот европски Устав. Тие и оддадоа признание на Меркел фалејќи го нејзиното дипломатско мајсторство . Кон тоа се приклучи и лидерот на втората партија од големата владина коалиција Социјалдемократите , Курт Бек:

“На крајотод краиштата ни успеа да поставиме решавачки насоки за иднината на Унијата . По пропаѓањето на уставниот догоцор , ние сега ќе бидат разработени значајните точки”

Задоволство сигнализираа и германските стопанственици . Здружението на работодавачите и здружението на германската индустрија во заедничка изјава го поздравија компромисот постигнат во Брисел.

Но по која цена е постигнат , тоа е прашање кое барем засегасе заобиколува, иако односот меѓу Германија и Полска ќе остане една од водечките теми во јавноста, бидејќи како што вели Елмар Брок , европарламентарец од редовите на Христијанско демократската Унија:

“ Всушност досега не сме имале ситуација во која една земја во толкава мерка барала конфронтација со друга , како Полска со Германија , што беше поупадливо и од самите барања кои ги изнесуваа Пољаците”

За разлика од партиите во власта ,опоаицијата не е во целост задоволно. Шефицата на Зелените Ренате Кунаст:

“ Суштината беше сочувана во преговорите во Брисел. Но начинот на кој беше постигнато сето, сите овие егоизми на Полска и Велика Британија , сите развлекувања ќе водат кон тоа Европската Унија да го изгуби најнапред добар дел од угледот меѓу граѓаните а и заситеноста од неа да порасне”

Лидерот на Либералната Партија , Гидо Вестервеле ги оцени резултатите од Брисел како успех но не и како посакуваната победа на ЕУ. Партијата на левицата пак не гледа ништо добро во компромисот . Станува збор за срамен резултат и политички банкрот- смета шефот на пратеничката група на оваа партија во Бундестагот, Грегор Гизи:

“ Најтрагично е што основните права се претворени во додаток , па секоја земја може сама да одлучи дали ќе се придржува до нив или не. Тоа секако не е напредок”

Реклама