Германски реакции на извештјот на ЕК | Вести | DW | 07.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германски реакции на извештјот на ЕК

*

Извештајот на Европската комисија за напредокот треба да биде своевиден патоказ за лоцирање на проблемите и сверите каде е неопходно подобрување, во случајот на Македонија за жал не е многу направено – вели германскиот пратеник Гинтер Кирхбаум, претседател на комисјата за европски прашања во Бундестагот за Дојче Веле. Што се однесува до македонските надежи во словенечкото претседателство со Унијата, членот на комсијата за надворешна политика на Бундестагот социјалдемократот Герт Вајскирхен смета дека без оглед на тоа кој е претседавачот, во Македонија мора да се засилат реформските процеси.