Германски покраински министер си го одзеде животот поради корона-кризата | Свет | DW | 29.03.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Германски покраински министер си го одзеде животот поради корона-кризата

Германија е во шок откако вчера беше пронајдено безживотното тело на министерот за финансии на покраината Хесен, Томас Шефер. Тој си го одзел животот поради пандемијата на Ковид-19.

Според информациите, полицијата се сомнева дека Шефер извршил самоубиство во очај поради проблемите со кои се соочувала владата во неговата покраина со кризата со коронавирусот.
Телото на 54 годишниот Шефер, кој беше член на демохристијанската партија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел, беше пронајдено во саботата во близината на железничката пруга југозападно од Франкфурт. Истрагата досега покажа дека си го одзел животот. Полицијата и обвинителството велат дека тоа е заклучокот според сите фактори, вклучително и испитувањето на сведоците. 

- Човечките животи или економијата? 

Германската политика е длабоко потресена од смртта на Шефер кој се сметаше за наследник на долгогодишниот премиер на Хесен, Фолкер Буфие.

Досегашните индиции укажуваат дека Шефер бил многу вознемирен од кризата со коронавирусот и одговорот на неа, изјави денеска Буфие.
„Многу беше загрижен, пред се дали големи очекувања на јавноста ќе бидат исполнети, особено во однос на финансиската помош“, рече видно вознемирениот Буфие.
„Претпоставувам дека овие грижи претежнале врз него. Очигледно сметал дека нема друг излез. Бил очаен и не напушти. Тоа не потресе, мене многу ме потресе“.

Последните денови политичарот редовно се појавуваше пред јавноста за да информира за состојбата со пандемијата.

DW.COM