Германски новинари под истрага | Вести | DW | 03.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германски новинари под истрага

*

Седумнаесет германски новинари се под истрага во врска со објавувањето на тајни документи поврзани со антитерористичките активности на тајните служби. Под истрага се пет весници, меѓу нив Ди Велт, Дер Шпигел и Тагесшпигел. Станува збор за пренесување на информации во врска со повеќе случаи, меѓу нив и оној со германецот со либанско потекло Калед Ел Масри. Тој тврдеше дека во 2003 година бил киднапиран во Македонија и префрлен во затвор во Авганистан каде бил изложен на тортура.