Германските фудбалерки земаат залет за третата титула | Теми | DW | 20.06.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Германските фудбалерки земаат залет за третата титула

В сабота во Германија почнува Светското првенство во фудбал за жени. Германската селекција стои под притисок на домашен терен да го освои најпрестижниот трофеј и по трет пат.

Die deutsche Schiedsrichterin für die Frauenfußball-Weltmeisterschaft 2011, Bibiana Steinhaus, steht am Mittwoch (18.05.2011) in Frankfurt am Main in der DFB-Zentrale vor dem WM-Pokal der Frauen-Weltmeisterschaft. Steinhaus wird als einzige deutsche Schiedsrichterin bei der Weltmeisterschaft unter den 16 Schiedsrichterinnen in Deutschland pfeifen. Foto: Marc Tirl dpa/lhe (zu dpa 1076 vom 18.05.2011) +++(c) dpa - Bildfunk+++

Кому ќе му припадне овој пат престижниот трофеј?

Германските репрезентативки бучно ја прославија победата на Светското првенство во 2007 година. Секако дека имаат амбиции успехот од минатото првенство да го повторат и годинава, дотолку повеќе што ја имаат големата предност - домашната публика.

„Посакувам да играме успешно, да ги одушевиме гледачите, да играме со желба и тоа да им го пренесеме и на гледачите... и се надевам дека ќе станеме и светски прваци“, вели голманката на германската селекција, Надин Ангерер. Таа има 32 години и спаѓа во „тврдото јадро“ на германската женска репрезентација во фудбал. Селекторката Силвија Најд, пак, вели:

100 Tage vor dem Start der FIFA Frauen-Weltmeisterschaft 2011TM hat die deutsche Frauen-Nationalmannschaft ihr neues Outfit erhalten. adidas und der Deutsche Fußball-Bund stellten das neue Heim- und Auswärts-Trikot der DFB-Frauen im Rahmen des „100 Nights Club am heutigen Donnerstag in Frankfurt am Main vor. Quelle: Adidas Pressebereich ID: 201362

Аријане Хингст

„Сметам дека имаме добра мешавина на поголем број искусни фудбалерки, но и на помлади, кои веќе стекнаа доволно големо искуство. Просечната старост изнесува 26 години и тоа го сметам за многу добро!“

Соработка на поискусните со помладите

Меѓу оние со подолг стаж се наоѓа фудбалерката од средните редови на репрезентацијата, Аријане Хингс. Таа учествуваше и на претходните успешни настапи на светските првенства, што Германките ги крунисаа со светската титула. Овој пат 31-годишната Аријане Хингст се радува на соработката со помладите колешки во тимот.

„Секогаш од ново сум одушевена кога ќе видам каква нова генерација доаѓа. При тоа секој носи некои свои, посебни карактерни црти и тоа му дава убавината на тимскиот спорт.“

Меѓу спомнатите фудбалерки од новата генерација се и 23-годишната Фатмире Бајрамај и уште помладата Александра Поп.

DFB-Pokalendspiel 1. FFC Frankfurt - 1. FFC Turbine Potsdam DFB Pokalendspiel der Frauen am Samstag, 26. März 2011 in Köln: 1. FFC Frankfurt - 1. FFC Turbine Potsdam Fatmire - Lira - Bajramaj ( Potsdam ) am Ball. Foto: Ralph Goldmann

Фатмире Бајрамај

„Голем број од младите фудбалерки кај нас се шминкаат пред натпреварот и никогаш не излегуваат ненашминкани на терен. Тоа е поинаку кај постарите колешки. Јас едноставно така, со шминка, се чувствувам подобро“, појаснува 21 годишната Александра Поп.

Кондицијата игра важна улога

Дали некоја се шминка или не, секако не играше улога при изборот на фудбалерките за Светското првенство, туку:

„Способноста за дуели, способноста за постигнување голови и секако флексибилноста во играта, што за ваков турнир е од огромна важност“, појаснува менаџерката на германската селекција, Дорис Фичен. Таа додава дека згора на тоа многу се цени физичката подготвеност на фудбалерките:

„Имам одлични вредности на лактоза во телото и обожувам да трчам долго со топката. Секако и кога немам топка да стигам во разни ситуации и напред во нападот, но и во одбраната. И така цели 90 минути“, нагласува играчот од средниот ред Симоне Лаудер.

03.06.2011, Fussball Frauen Freundschaftsspiel , Deutschland - Italien in OsnabrŸck. Simone Laudehr (Deutschland) )

Симоне Лаудер

Голгетерките во добра форма

Тоа што таа ќе го „одработи“ со одличната кондиција некој мора да го реализира. За тоа во германската селекција се задолжени Биргит Принц, која три пати по ред беше избрана за најдобра фудбалерка на светот, и нејзината колешка Инка Грингс.

„Се чини дека сум го наследила талентот почесто да се најдам на вистинско место во вистински момент и при тоа да ја зачувам потребната самодоверба“, неоптоварено раскажува Инка Грингс.

Добри шанси за освојување на светската титула и овој пат гледа и експертот Гинтер Нецер. Тој е уверен дека девојките:

„... ќе влезат во турнирот со неопходната сериозност и со неопходниот борбен дух. Дека знаат да играат фудбал, тоа веќе никој не го ни спори. Значи, имаат одлични предуслови за титулата!“

Автор: Арнулф Бечер / Горан Чутаноски

Редактор: Жана Ацеска