Германските машиновозачи се за штрајк | Вести | DW | 06.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германските машиновозачи се за штрајк

*

Синдикатот на германските машиновозачи со големо мнозинство ја поддржа одлуката за најавениот штрајк. Над 95% од членството денеска гласале за нов прекин на работата кој треба да започне в среда. Машиновозачите бараат зголемување на платите од 31%.

Раководството на Германски железници го одбива ова барање. Владата во Берлин е оптимист и се надева дека ќе се пронајде решение и нема да дојде до штрајк.