Германската канцеларка во посета на Етиопија | Вести | DW | 04.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германската канцеларка во посета на Етиопија

*

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ги повика Европејците да се ангажираат повеќе во Африка. Европа мора да направи повеќе, изјави Меркел по разговорите со етиопскиот премиер, Мелес Зенави, во Адис Абеба.Меркел најави дека има намера во текот на разговорите со државното раководство на Етиопија да го отвори и прашањето на почитување на човековите права. По средбите со етиопското раководство, Меркел ќе има средба со претставници на Африканската унија. Етиопија е прва станица од турнејата на германската канцеларка во Африка. Таа потоа патува во Јужноафриканската Република и во Либерија.