Германската влада нема да дозволи да биде уценувана | Вести | DW | 21.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Германската влада нема да дозволи да биде уценувана

Со оглед на смртната закана за двајцата германски заложници во Ирак , Кризниот штаб во министерството за надворешни работи во Берлин и натаму вложува интензивни напори за нивно ослободување . Државниот секретар Гернот Ерлер,меѓутоа изјави дека германската влада нема да дозволи да биде уценувана. Поради тоа таа не може да го исполни барањето на грабнувачите , војниците на германскиот Бундесвер да започнат да се повлекуваат од Авганистан . Ултиматумот за започнување на повлекувањето истече вчера . Инаку киднаперите се заканија дека ќе ги убијатр 61 годишната Хенелоре Краузе и нејзиниот син . Вчера покрај големиот број други повици , и ирачкиот вице-претседател Тарик Ал Хашими апелираше до грабнувачите да ги ослободат германските заложници.