Германките во финалето на СП во фудбал | Вести | DW | 27.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германките во финалето на СП во фудбал

*

Женската репрезентација на Германија во фудбал ќе игра во финалето на светското првенство кое се одржува во Кина. Бранителот на титулата својот трет пласман во завршницата го обезбеди со убедливиот триумф против Норвешка во полуфиналето од 3:0. Финалниот натпревар германките ќе го играт во недела против победникот од второто полуфинале, Бразил-САД

„ Нашата голема цел беше да стигнеме до финалето и тоа го направивме. Тоа е едно извонредно чувство, многу сме радосни„ изјави по натпреварот Сандра Смисек