Германија: 6 осомничени десничарски терористи во притвор | Информации и анализи за Германија | DW | 01.10.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Германија

Германија: 6 осомничени десничарски терористи во притвор

Германското обвинителство отвори истрага против десничарски екстремисти поради формирање на десничарско терористичко здружение. Осомничените се уапсени во покраините Саксонија и Баварија.

Германското обвинителство соопшти денеска дека се уапсени 6 мажи под сомневање оти формирале „екстремно-десничарска терористичка организација“ во градот Кемниц, на истокот на земјата, каде што во изминатиот период избувна насилство на антимигрантските собири.

Генералното сојузно обвинителство соопшти дека 6 германски државјани на возраст меѓу 20 и 30 години ја формирале групата „Револуција Кемниц“ со уште еден маж кој е уапсен минатиот месец за друг случај.

Повеќе на темата:

-Нема докази за хајка против странци во Кемниц?

-Сигнал од Кемниц против омразата кон странците

-Кој е лекот против десниот радикализам?

Обвинителството наведе оти приведените лица планирале напади на странци и на политички ентитети.

Над 100 полицајци беа вклучени во апсењето во покраините Сакасонија и Баварија, како и во рациите на неколку имоти кои се поврзани со осомничените.

Во Кемниц во август изби насилство на антимигрантсите собири по едно убиство на еден Германец за кое се осомничени мигранти.

DW.COM

Реклама