Германија-Турција | Вести | DW | 04.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија-Турција

Процесот за прием на Турција во членство во ЕУ е повторно придвижен,смета германскит министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер.Оваа проценка тој ја изрази при средбата со турскиот колега Абдула Ѓул во Берлин.Ѓул ја повтори улогата на Германија како водечка локомотива во ЕУ и инсистираше на прием на својата земја,бидејќи ги исполнила условите.