Германија – торнадо | Вести | DW | 04.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Германија – торнадо

*

Германската влада гледа потврда за нејзината одбрамбена политика во вчерашната одлука на Уставниот суд во врска со ангажманот на извидувачките авиони од типот торнадо во Авганистан. Министрите за одбрана и за надворешни работи Франц Јозеф Јунг и Франк Валтер Штајнмајер изјавија дека одлуката на Уставниот суд е важна порака за војниците на Бундесверот кои се стационирани во Авганистан. Министерот за одбрана очекува на есен зелено светло на Парламентот за продолжување на ангажманот на шесте торнада во Авганистан.