Германија – терор – закана | Вести | DW | 11.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија – терор – закана

*

Се‘ уште неидентификувано лице денеска по телефон упати закана за поставена бомба во американската воена база во германскиот град Шпнагдалем. Според полициски извори, лицето најавило дека со уште четворица соучесници ќе изврши напад врз базата во западниот дел на германија, при што станувало збор и за бомби. По терористичкиот аларм и деталното пребарување, портпарол на полицијата соопшти дека не постои конкретна закана. Во меѓувреме се сепак преземени сите мерки на предострожност.