Германија – синагога | Вести | DW | 10.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија – синагога

*

Во синагогата во Келн еврејската заедница во Германија синоќа свечено го одбележа реставрирањето на еден примерок на светата книга Тора што беше оштетен во пожарот во ноќта на прогонот во 1938-та година. Келнскиот свештеник Густав Мајнерц го спасил примерокот на Тората од запалената синагога ризикувајќи го сопствениот живот. По завршувањето на војната тој и‘ ја вратил светата книга на Еврејската заедница.

Израелските експерти дури сега успеаја да ја реставрираат тешко оштетената света книга од Келнската синагога. Претседателката на Централниот совет на Евреите во Германија, Шарлоте Кноблох на синоќешната свеченост во знак на сеќавање на погромот му се заблагодари на келнскиот Кардинал, Јоаким Мајснер што го финансираше реставрирањето на светата книга.