Германија-протест | Вести | DW | 16.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија-протест

Германската влада остро го осуди однесувањето на руската полиција против демонстрантите.Примената на насилство во спречувањето на демонстрациите во Москва и во Санкт Петерсбург разбудува грижи,изјави владиниот портпарол Томас Штег.Тој го означи за неприфатлив и односот на властите со новинарите.Полицијата уаспи повеќе стотици луѓе кои протестираа против политиката на рускиот претседател Владимир Путин.На удар се најде и соработниик на германската телевизија.