Германија пред најголем штрајк во железницата | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија пред најголем штрајк во железницата

*

Синдикатот на германските машиновозачи денеска објави дека само добра понуда во тарифните преговори од Германски железници може да го спречи најавениот штрајк за вчетврток. Раководството на Германски железници засега ја исклучува можнота за компромис во последна минута. Машиновозачите остануваат на барањето за зголемување на нивните плати од 31%, а германски железници им даваат покачување од само 4,5%. Ако се оствари, овој штрајк ќе биде најголем досега во железничката историја на Германија.