Германија поуспешна од Англија на новиот Вембли | Вести | DW | 23.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија поуспешна од Англија на новиот Вембли

*

Германската фудбалска репрезентација и го нанесе првиот пораз на Англија на новиот стадион Вембли. Значително ослабениот тим на сојузниот селектор Јирген Лев победи на пријателскиот натпревар во Лондон со 2:1 На трибините меѓу 86-те илјади гледачи што го следеа натпреварот беа и германската канцеларка Ангела Меркел и британскиот премиер Гордон Браун.