Германија: Политиката во самоуништувачки модус | Свет | DW | 02.07.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Германија: Политиката во самоуништувачки модус

Кавгата меѓу ЦДУ и ЦСУ околу одделни ставки од бегалската политика добива сѐ поапсурден тек. На крајот од сето тоа ќе профитира трета партија, смета Феликс Штајнер.

Граѓаните со чудење ја следат претставата што се одвива во Берлин и Минхен. „Ајде веќе еднаш фатете се за вашата работа!" му доаѓа на човека да се развика во владиниот кабинет и партиските седишта, „онака како што тоа го правиме секое утро и ние, даночните обврзници.” И тоа со колеги кои воопшто не можеме да ги поднесеме или пак со шефови чии одлуки не секогаш ги сметаме за многу мудри.

Спротиставени желби на граѓаните

Признавам, и ние граѓаните не ѝ олеснуваме многу на политиката, бидејќи според сите анкети, предлозите на шефот на ЦСУ Хорст Зехофер уживаат силна поддршка меѓу народот. Токму тие анкети ги охрабрија бунтовните христијански социјалисти од ЦСУ од Баварија. Од друга страна пак, како гласачи не сакаме ниту да ја платиме таквата политика со владина криза и пропаст на коалицијата, а најмалку тоа го сакаат гласачите на Унијата, кои принципиелно се за ред и поредок. Денеска човек се прашува што е толку различно сега во споредба со пред три месеци, кога владата од ЦДУ, ЦСУ и СПД се формираше по долги и мачни преговори?

Граѓанинот понатаму се прашува и во кој обем во актуелниот конфликт воопшто се работи за клучни политички прашања? Дали конфликтот веќе подолго не зазема форма на дуел меѓу Зехофер и канцеларката од чисто човечки аспект? „Со оваа жена веќе не можам да работам" – ако навистина го кажал ова, што Зехофер во меѓувреме негира, тогаш тој веќе го прокоцкал неговиот углед. Професионалност не функционира така.

Steiner Felix Kommentarbild App

Феликс Штајнер

Но, вистина е и дека Ангела Меркел деновиве исто така прави драматични грешки. На самитот на ЕУ постигна преговарачки успеси, кои ретко кој очекуваше дека ќе ги има. Сепак доверба не се гради со тоа што од нејзиниот кабинет ќе излезат со информации со кои ЕУ партнери кои договори се постигнати, а три од тие држави кратко потоа комплетно демантираат. Кому да му се верува? А, довербата, тоа го знае и градоначалникот на најмалото селце, е најсилната политичка валута. Кој не ужива доверба, е политички мртов.

 

Повеќе: 

Гротескна политичка драма во Германија

Драма во ЦСУ: Зехофер понудил оставка, раководството го разубедува

Нема државна криза

Кризата не е државна. Дури и да ја напушти ЦСУ владината коалиција, Зелените се подготвени да бидат нови коалициски партнери. Поради тоа, независно од исходот на денешниот ден, мала е веројатноста дека ќе има предвремени избори. Кризата е пред сѐ криза на партиите од Унијата, кои со години многу самоуверено потенцираа дека без нив не може да има владино мнозинство. „Погледајте малку преку Алпите", би сакал човек да им препорача на ЦДУ и ЦСУ. Во Италија демохристијаните кои со децении беа составен дел од политичкиот систем, практично се самоуништија. Потоа се самораспуштија, без притоа некој особено да се возбуди поради тоа.

Кој владее денеска во Италија? Имено. Кај германските десничарски популисти од АфД веројатно веќе со денови се отвараат шишиња со шампањ.

 

DW.COM

Реклама