Германија- оригиналната лабораторија за најпознатите дроги | Панорама | DW | 17.10.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Германија- оригиналната лабораторија за најпознатите дроги

Дали знаевте дека многу популарни дроги биле измислени во Германија? Не е шега! Погледнете сами!

Многу работи кои се произведуваат во денешните лаборатории за дрога произлегуваат од инвентивноста на германските научници Војската во нацистичка Германија- Вермахт ги стимулирала своите војници со Первитин- дрога која третирала замор, глад, жед и страв.

Гледај видео 01:11

Германската кујна за дроги

Денес, Первитин се продава нелегално ширум светот како кристален мет. Во 1892 година, хемиската компанија Мерк започна да произведува кокаин како локален анестетик за очните доктори. 

Феликс Хофман е најпознат како пронаоѓач на Аспиринот. Но, еден друг негов пронајдок остана легален само во Германија до 1971 година кога дијацетилморфинот - односно хероинот - беше забранет. Дотогаш компанијата Бајер го продаваше како лек против болка и кашлица. 

Дури и опиоидот оксикодон е развиен во Германија, во 1916 година. Се смета дека Принц, популарниот американски пејач, починал од преголема доза токму од оваа дрога

 

 

 

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама