Германија од 1 ноември го отвара пазарот за машински инженери од новите членки на ЕУ | Вести | DW | 13.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија од 1 ноември го отвара пазарот за машински инженери од новите членки на ЕУ

*

Во германскиот парламент продолжува буџетската расправа во делот за трудот и социјалата, ресор кој го води вицеканцеларот и министер Франц Минтеферинг. Во своето обраќање тој нагласи дека политиката на големата коалиција оди по вистинскиот пат. Тој соопшти дека од 1 ноември пазарот на труд во Германија ќе се отвори за машинските инженери од новите земји членки на Унијата. Позитивен биланс од работата на владата извлече и канцеларката Ангела Меркел.