Германија надвор од трката за медал на ЕП во кошарка | Теми | DW | 14.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Германија надвор од трката за медал на ЕП во кошарка

Германците остануваат во трката за место на квалификацискиот турнир за учство на ОИ во Пекинг

default

Домаќинот на ЕП во кошарка, Шпанија, ги урна надежите на Германија дека може да влезе во борба за медал на првенството. Синоќа во четвртфиналниот натпревар Шпанците ја совладаа индиспонираната Германија со високи 83:55 и обезбедија пласман меѓу четирите најдобри. Германија го очекува победникот од дуелот Словенија-Грција. Доколку триумфира ќе обезбеди пласман на меѓуквалификацискиот турнир за учество на Олимписките игри во Пекинг.