Германија надвор од трката за медал на ЕП во кошарка | Вести | DW | 14.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија надвор од трката за медал на ЕП во кошарка

*

Домаќинот на ЕП во кошарка, Шпанија, ги урна надежите на Германија дека може да влезе во борба за медал на првенството. Синоќа во четвртфиналниот натпревар Шпанците ја совладаа индиспонираната Германија со високи 83:55 и обезбедија пласман меѓу четирите најдобри. Германија го очекува победникот од дуелот Словенија-Грција. Доколку триумфира ќе обезбеди пласман на меѓуквалификациски турнир за учество на Олимписките игри во Пекинг.