Германија – железница – штрајк | Вести | DW | 02.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Германија – железница – штрајк

*

Од денеска почнува серијата предупредувачки штрајкови во германските железници. По почетокот во Дортмунд и Франкфурт на Мајна, вработените ги проширија временски ограничените прекини на работата на целата земја. За сега најмногу се погодени локалните возови, но доаѓа до доцнење и изостанување и во меѓународниот железнички сообраќај.

Синдикалните организации на железничарите бараат зголемување на платите за 7 проценти. Раководството на концернот за сега нуди само 2 процента.