Германија ги продолжува натпреварите на Европското кошаркарско првенство | Теми | DW | 19.09.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Германија ги продолжува натпреварите на Европското кошаркарско првенство

Германските кошаркари славеа победа на последниот натпревар од А групата во рамките на Европското првенство.

Дирк Новицки

Дирк Новицки

Германските кошаркари во последниот натпревар во А-групата на Европското првенство забележаа победа против Русија со 51 спрема 50. Со тоа германската репрезентација предводена од асот на американската НБА-лига Дирк Новицки се пласира за натамошните натпревари на шампионатот што се одржува во Србија и Црна Гора. Во осминафиналето противник ќе им биде селекцијата на Турција.