Германија – безбедност | Вести | DW | 03.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Германија – безбедност

*

Помалиот коалиционен партнер во германската влада, социјалдемократската партија, ја отфрли иницијативата на канцеларката Ангела Меркел за ангажирање на армијата во заштитата на внатрешната безбедност. Таа оцени дека поради зголемувањето на заканата за безбедноста, полицијата не може да ги изврши сите нови задачи што се наметнуваат. Таа исто така им пружи поддршка на барањата на министерот за внатрешни работи Волфганг Шојбле за законско одобрување на пребарувањето на персоналните компјутери преку интернет.