Германија – Авганистан | Вести | DW | 17.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија – Авганистан

*

И по загинувањето на тројцата германски полицајци во Авганистан, сојузната влада не ја исклучува можноста од зголемување на бројот војници во контингентот на Бундесверот. Државниот министер во министерсвото за надворешни работи Гернот Ерлер за весникот „Берлинер цајтунг„ изјави дека во кабиентот веќе се размислува за тоа. Германскиот министер за одбрана Франц Јозеф Јунг во меѓувреме, побара продолжување на мандатот на Бундесверот во Авганистан и ги отфрли барањата за промена на стратегијата во оваа земја.

Поврзана содржина