Геншер полни 80 години | Вести | DW | 21.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Геншер полни 80 години

Ханс Дитрих Геншер, поранешниот министер за надворешни работи на Германија и претседател на германските либерали денеска го прославува својот 80 роденден. Геншер кој во својата кариера се наоѓаше на повеќе политички функции важеше за посредник меѓу истокот и западот. Политичарот чиј заштитен знак беше неговиот жолт пуловер ќе остане запаметен и по неговиот ангажман за обединувањето на Германија. Германскиот претседател Хорст Келер Геншер го нарече Геншер , патриот кој на светот гледал со прагматизам. На прославата на неговиот роденден денеска во Берлин ќе присуствуваат повеќе од 1000 гости од политиката, културата, уметноста.