Геншер го прослави 80-иот роденден | Вести | DW | 22.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Геншер го прослави 80-иот роденден

Ханс Дитрих Геншер поранешниот германски министер за надворешни работи и почесен претседател на Либералната партија синоќа во Берлин го прослави својот 80 роденден. 1500 гости од политиката, културата, јавниот живот присуствуваа на забавата која се одржа во големиот монтажен објект кој спецојално за оваа намена беше поставен пред главната железничка станица. Меѓу присутните беа и германската канцеларка Ангела Меркел и поранешниот шеф на владата во Берлин Герхард Шредер. Геншер кој важи за