Гамбари оствари средба со шефот на хунтата во Мијанмар | Вести | DW | 02.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Гамбари оствари средба со шефот на хунтата во Мијанмар

*

Специјалниот пратеник на ОН, Ибрахим Гамбари во Јангун се сретна со опозиционата политичарка Аунг Сан СУ Чи. Средбата се оддржала во госитнската куќа на воената влада , соопштија властите. Претходно Габари се сретна и со шефот на хунтата во Мијанмар, Тан Шве. Детали за содржината на разговорите не се соопштени. Претходно, портпарол на ОН изјави дека Гамбари ќе се обиде да ја наговори воената власт да запре со насилството врз демонстрантите и да дозволи почеток на демократски процеси.

Европската унија бара осуда на воената хунта поради задушувањето на демократското движење.