Гадафи во интерјву признава дека медицинарите биле измачувани | Вести | DW | 10.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Гадафи во интерјву признава дека медицинарите биле измачувани

*

Синот на либискиот државник Муамар Гадафи потврди дека во случајот со децата инфицирани од сида, признанијата на бугарските медицински сестри и лекарот биле изнудени со измачувања. Истовремено Саиф ал Ислам Гадафи призна дека децата биле заразени со вирусот уште пред да пристигнат медицинските сестри. Медицинарите беа уапсени 1999 година под сомнение дека заразиле со сида 400 либиски деца, во јули годинава беа ослободени со меѓународна помош.