Вујановиќ во Скопје | Вести | DW | 13.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Вујановиќ во Скопје

*

На вториот ден од посетата на Македонија, Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ и домаќинот претседателот Бранко

Црвенковски во црквата Свети Спас во Скопје ќе положат цвеќе на гробот на Гоце Делчев. Вујановиќ на вчерашните политички разговори со Црвенковски изјави дека би требало да се најде решение за статусот на Косово кое нема да се рефлектира врз соседните земји. Двајцата претседатели се согласија дека најновите случувања треба да се следат внимателно. Инаку за време на разговорите со премиерот Никола Груевски, Вујановиќ нагласи дека зачленувањето на Македонија во НАТО и ЕУ е во интерсе на Црна Гора и регионот