Втор самит за интеграција во Германија | Вести | DW | 12.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Втор самит за интеграција во Германија

*

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска се сретна со претставници од политиката, економијата и општеството во рамктие на вториот самит за интеграција. Канцеалрката го истакна самитот како камен темелник н во историјата на политиката за интеграција. Меркел укажа и на усвоениот национален план за интеграција. Таа упшати и жетока критика до четирите турски здруженија , кои го бојкотираа самитото во знак на протест против новиот закон за доселување.