Втор ден од локалните избори во Италија | Вести | DW | 28.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Втор ден од локалните избори во Италија

Италијаните два дена бираат нови локални власти. Овие избори на кои кои учествуваат над 10 милиони луѓе со право на глас во 850 места, се сметаат за нов клучен тест за владата на левиот центар на премиерот Романо Проди, една година по неговото доаѓање на власт. Според последните анкети, поголемиот дел од граѓаните се задоволни од досегашната работа на кабинетот на Проди.