Врховниот суд на САД го одби барањето на Ел Масри | Вести | DW | 10.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Врховниот суд на САД го одби барањето на Ел Масри

*

Американскиот врховен суд одби да го сослуша германецот со либанско потекло Кале Ел Масри, кој ја обвини тајната служба ЦИА за негово киднапирање во 2003 . Американската администрација го повика судот да го отфрли случајот заради национална безбедност. Ел Масри побара извинување и финансиска отштета од 75.000 долари. Тој тврдеше дека во 2003 година бил киднапиран од агенти на ЦИА во Македонија по што бил префрлен во затвор во Авганистан каде бил малтретиран.