Во Хрватска се одржуваат парламентарни избори | Вести | DW | 25.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Во Хрватска се одржуваат парламентарни избори

*

Во Хрватска денеска се избира нов парламент. Според истражувањата на јавното мислење, се очекува трка рамо до рамо меѓу конзервативната владеачка партија, ХДЗ на премиерот Иво Санадер и опозиционите социјалдемократи, со нивниот врвен кандидат Зоран Милановиќ. Двете партии ветија дека ќе ја воведат Хрватска во ЕУ уште пред да истече четиригодишниот мандат. Опозицијата, во текот на изборната кампања, особено ја критикуваше владата поради раширената корупција во земјата.