Во самоубиствен напад во Ирак загинаа најмалку 25 полицајци | Вести | DW | 29.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Во самоубиствен напад во Ирак загинаа најмалку 25 полицајци

*

Бомбаш-самоубиец се разнесе себеси утринава пред една полициска станица во ирачкиот град Бакуба, убивајќи притоа најмалку 25 полицајци. Повеќе од 15 лица се повредени во нападот- соопштија локалните власти. Полицајците, инаку, во моментот на нападот, чекале пред влезот во станицата, каде што изведувале секојдневна обука . Бакуба се наоѓа на околу 60 километри североисточно од главниот град Багдад.