Во посета на местото во Ирска од каде потекнува Бајден | Свет | DW | 21.01.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Во посета на местото во Ирска од каде потекнува Бајден

Знаете ли дека Џо Бајден има европски корени? Ве носиме во местото каде живееле потомците на новиот американски претседател. Тој таму и денес има роднини кои се горди на својот братучед.

Irland | Auslandswähler Präsidentschaftswahlen USA | Biden Unterstützer

Лорита Блуит, братучедка на Џо Бајден, позира пред постер со неговиот лик во Балина

Балина е мало гратче на северозападот на Ирска. Таму е роден прапрадедото на новиот американски претседател Џо Бајден - Едвард Блуит. Бајден се' уште има роднини во Ирска. 

Погледнете го видеото од Балина:

Гледај видео 01:39

Во посета на местото во Ирска од каде потекнува Бајден

Реклама