Во Минск уапсен лидерот на опозицијата Милинкијевич | Свет | DW | 27.04.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Во Минск уапсен лидерот на опозицијата Милинкијевич

Лидерот на белоруската опозиција, Александер Милинкијевич бил одведен од полицијата по посетата на еден опозиционерски весник во главниот град, посочи неговиот гласноговорник Павел Машејко.

Белоруски полицаец апси една демонстрантка

Белоруски полицаец апси една демонстрантка

Како причина за апсењето веројатно ќе послужи појавувањето на Милинкијевич на забрантетите демонстрации на главниот плоштад во Минск, што му беа посветени на денот на катастрофата во Чернобил.

Централниот плоштад во главниот град на Белорусија беше под потполна блокада на полицијата, бидејќи власта не издаде дозвола за најавениот митинг на опозицијата. Лидерот на опозицијата Александер Милинкијевич беше лично предупреден во никој случај да не се појавува на Октомврискиот плоштад, каде сепак успеаја да се пробијат дел од демонстрантите. Но, тој се чувствуваше обврзан кон своите приврзаници:

„Очекувам во прва линија луѓето уште еднаш да покажат дека го надминуваат стравот и дека повторно ќе дојдат кога ќе видат дека нас се‘ уште не‘ има и дека нормално работиме. Пред се‘ младите кои доаѓаат кај нас, тие се толку ангажирани, што ние немаме право сега да ги оставиме на цедило„ – порача Милинкијевич спроти демонстрациите.

Затоа тој отиде на кратко на плоштадот и ги повика таму собраните приврзаници да дојдат пред зданието на Академијата на науките, каде се собраа се‘ на се‘ околу 10.000 демонстранти. Тие бараа крај на автократскиот режим на Александер Лукашенко. Полицијата преку мегафони ги повика демонстрантите да се разотидат, бидејќи манифестацијата не е одобрена, а кога тие не го сторија тоа во акцијата беа уапсени повеќемина.

Белоруската опозиицја веќе 19 години по ред на денот на катастрофата во Чернобил се собира на политички протести. Нивната земја беше тешко погодена од нуекларната катастрофа, а околу 2 милиона луѓе и денес живеат во загрозената зона.

„Од атомското зрачење заболуваат и умираат и понатаму многу луѓе. Но, има и политички Чернобил, чија причина е белорускиот режим. Тој убива многу луѓе и ги повредува нивните права. Затоа нашите демонстрации по повод годишницата од Чернобил денеска стојат под мотото: „против атомскиот и против политичкиот Чернобил„ – порача на демонстрациите Анатолиј Лебедко, близок соработник на лидерот на опозицијата Милинкијевич. Кусо по оваа изјава, Лебедко беше уапсен.

Реклама