Во Калифорнија пожарите и натаму беснеат | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Во Калифорнија пожарите и натаму беснеат

*

И покрај поддршката од американската армија, пожарникарите од јужна Калифорнија сеуште не успеваат да ги стават под контрола пожарите што беснеат веќе четири дена. Во меѓувреме повеќе од половина милон луѓе ги напуштија своите домови поради опасноста од огнената стихија. Од пожарот досега се зафатени околу 1500 куќи, а изгоре површина од околу 170 илјади хектари. Американскиот претседател Џорџ Буш најави посета на Калифорнија за лично да се увери во размерите на катастрофата.